BranaGrafika

Brány - všeobecný prehľad


Brána je dôležitou súčasťou rodinného domu alebo súčasťou ochrany súkromného pozemku/majetku. Výber vhodnného typu brány alebo technického riešenia môže byť niekedy poriadne ťažký. PF zvárač by preto rád touto formou pomohol s výberom vhodného riešenia brány a doplnkových systémov prihľanúc na technicko-dizajnové ale aj cenové kritériá.

Je niekoľko faktorov ktoré môžu ovplyvniť rozhodovanie aký typ brány bude ideálny na konkrétny dom či len samostatný pozemok. Aby sme Vám výber uľahčili, PF zvárač pripravil prehľad rozhodovacích kritérií ktoré je potrebné pri výbere zvážiť.

Konštrukcia otvárania


Dvojkrídlové


Štandardný, najčastejšie používaný typ brán. Jeho použitie je vhodné tam kde nie je dostatok miesta na otvorenie krídel brány. Na otvorenie krídlovej brány stačí priestor ZA alebo PRED bránou rovnajúci sa polovice šírky. Pri automatických bránach s motorovou jednotkou je ale potrebné použitie dvoch hnacích jednotiek pre každé krídlo zvlášť.


Princíp otváranie dvojkrídlovej brány

Jednokrídlové


Ide tiež o často používaný typ brány. Vhodné riešenie ak je možné z priestorového hľadiska bránu otvoriť len do jednej strany. Nevýhodou môžu byť väčšie nároky na dimenzovanie uchytenia pántov kvôli veľkému pákovému efektu.


Princíp otvárania jednokrídlovej brány

Posuvné


Brána sa vysúva po koľajnici umiestnenej na zemi. Toto je vhodné riešenie v prípade tak je dostatočný priestor na otváranie brány do strany. Treba počítať, že posuvná brána sa musí do strany celá vysunúť, čo požaduje priestor až dvojnásobku šírky brány. Veľkou výhodou je použitie tejto brány v prípade ak máme krátky ale široký dvor kedy by napríklad zaparkované auto v dvore bránilo otvoreniu krídlovej brány.


Princíp otvárania posuvnej brány

Samonosná brána


Moderné, riešenie brán. V súčasnosti preferované riešenie brán. Samonosná brána sa vysúva do bránového priestoru z boku bez toho aby sa dotýkala v bránovom priestore zeme . Konštrukčne je uchytenie a pohon riešený mimo jazdný profil na nosných kolieskach v „C“ profile. Pri konštruovaní je potrebné si uvedomiť , že samonosné brány sú oproti posuvným ešte náročnejšie na šírku a to až 2,4 násobok , jazdného profilu. Uvediem príklad, máme jazdný profil brány 6m, potom celá brána bude mať s uchytením 6m*1,4=8,4m. Ak si uvedomíme, že celá brána o dĺžke jazdného profilu sa musí vysunúť do strany, je potrebných ďalších 6m na vysunutie. Spolu je to teda 14,4m.


Princíp otvárania samonosnej brány

Samonosná brána - bočný profil


Základnou stavebnou časťou samonosnej brány je "C" profil. "C" profil nesie všetku váhu brány preto je potrebné aby bol dostatočne dimenzovaný. Štandardný rozmer nerezového "C" profilu používame s rozmerom 68x68x3mm. Tento rozmer bohate stačí na brány do veľkosti 4,5m jazdného profilu brány.
Na "C" profile je prizváraná nosná konštrukcia brány. Na nosnú konštrukciu je potom možné použiť ľubovolnú výplň. PF zvárač štandardne realizuje výplne nerezové zo základných polotovarových profilov, v kombinácii s ťahokovom alebo aj v kombinácii s WPC doskami. Samozrejme že výplní je nespočetné množstvo.
Ďalšou dôležitou časťou prány sú nosné kolieska ktoré sú pevne pripevnené k betónovému základu a zastrčené do "C" profilu v ktorom sa pohybujú v osi otvárania. Je dôležité aby boli kolieska pevne prichytené k základu, pretože ak si uvedomíme aká páka pôsobí pri vysunutej cca 200-300kg vážiacej 4,5m bráne, musíme si byť istý že sa uchytenie zo základu nevydrapí. Odporúčame základ zapustiť až 800mm do zeme a konzoly uchytiť aspoň 200mm do betónu na chemickú kotvu.
Štandardne sa samonosné brány vybavujú aj s motorovou jednotkou ktorá posúva celú bránu obidvoma smermi. Aby sa pohyb mohol preniesť na bránu a mohlo dôjsť k odsunutiu, po celej dĺžke brány je pripevnený ozubený hrebeň cez ktorý sa prenáša krútiaci moment z motorovej jednotky.
Doplnkové príslušenstvo tvorí - majáčik na signalizovanie otvárania, diaľkové ovládače, vodiace kladky ktoré udržujú bránu v požadovanom smere, fotobunky na zvýšenie bezpečnosti.

Bočný profil samonosnej brány

Samonosná brána - vizualizácia

Samonosná brána - vizualizácia

Ovládateľnosť

Automatická brána s diaľkovým ovládaním


Moderné a konfortné riešenie ovládanie brány. Najčastejšie používané riešenie otvárania pri problematických prístupoch na pozemok, napr. v prípade ak sa na pozemok vchádza z frekventovanej cesty kde je problematické zastavenie auta kvôli hustej doprave.
Na otváranie samonosných brán používame motorové jednotky značky NICE. Nice Road 400 na brány do 400kg, Road 600 na brány do 600kg.

Sada pre ponon samonosnej brány do 400kg s jednotkou NICE Road 400

Sada pre samonosnú bránu s jednotkou NICE Road 400 Motorová jednotka NICE Road 400 - rozmery

Ručné otváranie

Štandardný systém kedy je potrebné bránu otvárať, zamkýnať manuálne.

Použité materiály

Nerezová konštrukcia s nerezovou výplňou

Elegantné, bezúdržbové riešenie. Výplňe je možné vytvoriť z rôznych profilov, plechov a ťakovovu.

Nerezová konštrukcia s drevenou výplňou alebo WPC (Wood Plastic Composite)

Umelé drevo je vhodným riešením výplne brány. Oproti klasickému drevu nevyžaduje náter a spolu s nerezou zabezpečujú bezúdržbovosť brány.

Kombinácie nerezových polotovarov Kombinácie nerezových polotovarov Kombinácie nerezových polotovarov a WPC dosiek WPC Wood Plastic Composite

Brány - ukážky realizácií


Jednokrídlová nerezová brána Nerezová výplň do plota Nerezová samonosná brána s motorovou nednotkou

Navštíviť galériuBrány a ploty - príklady riešenia výplne


Nižšie sme pre Vás pripravili niekoľko možností riešenia výplne do plotu alebo brány. Rám je tvorený z joklového profilu 30x30 a výplň z guľatinových tyčiek s priemerom D12. Niektoré návrhy sú kombinované s ťahokovom (šedé šrafované časti) alebo WPC (hnedé šrafované časti).
Samozrejme možností ako vyriešiť výplň je nespočetné množstvo. Každému sa páči niečo iné, preto vždy pred realizáciou sa vytvorí 3D návrh podľa želania kde sa odladia detaily.

Nerezová výplň na plot/bránu -v01

Výplň -v01

Nerezová výplň na plot/bránu -v02

Výplň -v02

Nerezová výplň na plot/bránu -v03

Výplň -v03

Nerezová výplň na plot/bránu -v04

Výplň -v04

Nerezová výplň na plot/bránu -v05

Výplň -v05

Nerezová výplň na plot/bránu -v06

Výplň -v06

Nerezová výplň na plot/bránu -v07

Výplň -v07

Nerezová výplň na plot/bránu -v08

Výplň -v08

Nerezová výplň na plot/bránu -v09

Výplň -v09

Nerezová výplň na plot/bránu -v10

Výplň -v10

Nerezová výplň na plot/bránu -v11

Výplň -v11

Nerezová výplň na plot/bránu -v12

Výplň -v12

Nerezová výplň na plot/bránu -v13

Výplň -v13

Nerezová výplň na plot/bránu -v14

Výplň -v14

Nerezová výplň na plot/bránu -v15

Výplň -v15

Nerezová výplň na plot/bránu -v16

Výplň -v16

Nerezová výplň na plot/bránu -v17

Výplň -v17

Nerezová výplň na plot/bránu -v18

Výplň -v18

Nerezová výplň na plot/bránu -v19

Výplň -v19

Nerezová výplň na plot/bránu -v20

Výplň -v20

Výroba
Konštrukcie

TIG zváranie
TIG
zváranie

Obrávanie
Obrábanie
kokov